Gdzie pracuje ortopeda

Od jakiegoś czasu doskwiera Ci silny ból kręgosłupa? Szukasz pomocy, która mogłaby przynieść Ci ulgę, ale nie wiesz od czego zacząć poszukiwania? Jeśli tak, z pewnością ucieszy Cię fakt, że mamy dla Ciebie rozwiązanie! Z roku na rok coraz więcej młodych osób zmaga się z problemami bólów kości oraz kręgosłupa, jest to realny problem, który należy zwalczać od podstaw. Rozwiązaniem, o którym wspominaliśmy wyżej jest oczywiście wizyta u ortopedy. Wiemy jak trudno dziś znaleźć dobrego lekarza i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć ten krótki poradnik, z którego dowiesz się między innymi gdzie pracuje ortopeda, kim jest, czym się zajmuje, a także, gdzie należy go szukać, jeśli zatem jesteś zainteresowany tym tematem, zachęcamy do dalszej lektury. 

Kim jest lekarz ortopeda? 

O zawodzie takim jak ortopeda słyszał prawdopodobnie niemal każdy. Mimo to nie każdy w pełni zdaje sobie sprawę z tego czym taki lekarz się zajmuje. Jeśli zatem należysz do osób, które nie mają na ten temat pojęcia, już spieszymy z odpowiedziami. Otóż ortopedą nazywamy osoby, które ukończyły studia na kierunku lekarskim oraz specjalizację ortopedyczną. Jak zatem łatwo można wywnioskować, ortopeda jest to lekarz, którego zadaniem jest leczenie urazów a także ciężkich złamań kości. Co ciekawe do zadań ortopedy należy również zajmowanie się różnymi schorzeniami kręgosłupa oraz całego układu ruchu. Nadzór ortopedy w niektórych sytuacjach jest wręcz niezbędny, a wszystko za sprawą tego, że układ ruchu jest jednym z najważniejszych układów w całym organizmie człowieka. Wiele osób posiada błędne przekonanie, że ortopeda to lekarz, który zajmuje się jedynie kośćmi, jest to oczywiście mit, który należy jak najszybciej obalić. Lekarz z ukończoną specjalizacją ortopedyczną ma pod nadzorem również pracę mięśni, stawów oraz więzadeł. Z uwagi na to czym zajmuje się ortopeda, jego profesja oraz zakres usług często mylony jest z podologiem.

Gdzie pracuje ortopeda? 

Gdzie pracuje ortopeda
Gdzie pracuje ortopeda

Teraz, gdy wiesz już czym zajmuje się lekarz ortopeda, czas odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czyli gdzie można go znaleźć. Otóż nikogo nie powinien zdziwić fakt, że ortopedę tak jak każdego innego lekarza można spotkać w przychodni. Faktem jest jednak to, że lekarze specjaliści rzadko przyjmują swoich pacjentów w przychodniach (takich jak Ortho Expert ) oraz szpitalach. Jest to spowodowane przede wszystkim bardzo dużymi brakami w służbie zdrowia. Obecnie na jednego lekarza specjalistę przypadają około trzy lub cztery miejsca pracy. W praktyce oznacza to, że ten sam lekarz może pracować w szpitalu, przychodni a także w prywatnym gabinecie. Jeśli chodzi o ortopedę prywatnie, sytuacja kreuje się w zdecydowanie łatwiejszy sposób. Przychodnie, szpitale oraz gabinety publiczne często pracują w oparciu o Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), choć sama idea, która przyświeca działaniu tego funduszu jest oczywiście wspaniała, to jego realne funkcjonowanie niestety bardzo odbiega od tego jak rzeczywiście powinno wyglądać. Właśnie z tego powodu coraz więcej dobrych specjalistów decyduje się na założenie prywatnej działalności. Warto jest nadmienić, że otworzenie własnego gabinetu często wiąże się z bardzo dużym nakładem finansowym. 

Co trzeba zrobić, by zostać ortopedą? 

Choć pokrótce przedstawiliśmy już drogę jaką trzeba przejść, by móc zdobyć tytuł lekarza ortopedy, należy jasno zaznaczyć, że ludzie decydujący się na ten zawód muszą mieć ogromny zapał do nauki oraz przede wszystkim duże ambicje. Zacznijmy zatem od początku. Aby móc zostać dobrym ortopedą, należy myśleć o tym już jako nastolatek, ponieważ to właśnie wtedy wybiera się przedmioty, z których zdaje się maturę. By móc realnie myśleć o pójściu na studia medyczne, warto jest rozszerzać przedmioty takie jak biologia, chemia, matematyka czy angielski. Warto jest też na bieżąco uczyć się łaciny, ponieważ jej znajomość może okazać się niezwykle przydatna. Po zdaniu matury na bardzo wysoki poziom, należy aplikować na studia medyczne, a dokładnie na trwający sześć lat kierunek lekarski. Po przejściu przez wszystkie egzaminy oraz obronie swojej pracy, należy wybrać się na specjalizację ortopedyczną lub specjalizację obejmującą chirurgię ortopedyczną. 

Czym różni się podolog od ortopedy? 

Jeśli zastanawiasz się jaka jest różnica między podologiem, a ortopedą to już spieszymy z wyjaśnieniami. Otóż jak już wiesz, by zostać ortopedą należy skończyć studia medyczne, natomiast by zostać podologiem warto jest udać się na studia kierunkowe lub kursy przygotowujące do zawodu. Różnica jest też w zakresie wykonywanych obowiązków. Podolog jest to osoba, która w dużym uproszczeniu zajmuje się stanem ogólnym stóp. 

Co to jest alloplastyka stawu?

Alloplastyka stawu to jeden z zabiegów, który można wykonać u ortopedy. Polega on przede wszystkim na usunięciu tkanek chorobowych oraz części stawu objętego chorobą oraz zastąpienie go protezą. Dzięki tej technice proteza jest wykonywana z niezwykłą dokładnością oraz precyzją. Równie trudnym zabiegiem jest operacja stawu biodrowego.

Jak widzisz znalezienie dobrego ortopedy lub podologa nie jest łatwe, mamy jednak nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi, wiesz gdzie możesz ich szukać. 

 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl