Sprzedaż domu na wsi – zmęczeni wielkomiejskim gwarem, pędem życia, niezdrowym powietrzem wyobrażamy sobie, że domek na wsi to spełnienie marzeń. Cisza, spokój, czyste powietrze, mnóstwo zieleni, pachnąca łąka o poranku i las w pobliżu domu. Przy odrobinie szczęścia podczas spaceru po lesie można spotkać dzika, zająca lub sarnę. Społeczność wiejska jest silnie ze sobą związana, co ma swoje dobre i złe strony.
Życie na wsi toczy się swoim torem. Wieś również podlega przemianom. Na wsiach są zazwyczaj ośrodki zdrowia, przynajmniej jedna apteka, kilka sklepów, szkoła podstawowa, a czasami szkoła średnia, kościół, cmentarz, przystanek autobusowy, gminny ośrodek kultury, a nawet plac zabaw i boisko. Wieś unowocześnia się, ale i tak pozostaje klimat oraz poczucie spokoju i odpoczynku od wielkomiejskiego hałasu. Po przemianach, które w ostatnich 30 latach przeszła wieś oferty, domy na sprzedaż Bezrzecze na wsi stały się ważną częścią rynku nieruchomości.
Od czego zależy cena domu na wsi?
Osoby, które zastanawiają się nad kupnem lub sprzedażą domu na wsi, chcą, aby transakcja przebiegła szybko i była korzystna. W obu przypadkach najważniejsza jest cena nieruchomości. Sprzedający chce zbyć dom na wsi po w miarę wysokiej cenie, natomiast kupujący ma nadzieję kupić dom na wsi po jak najniższej cenie. O wartości wiejskiego domu decyduje kilka czynników: lokalizacja, wielkość domu (metraż, ilość pokoi) i działki, przynależność do działki budynków gospodarczych, potencjał domu i gruntu, rodzaj materiału budowlanego, pokrycie dachowe, obecność piwnicy i użytkowego poddasza, stan techniczny nieruchomości, wygląd obejścia i konstrukcji budowlanych (bramy, ogrodzenia), rodzaj kanalizacji i ogrzewania. Domy znajdujące się w pobliżu dużych miast, np.: miast wojewódzkich są droższe niż nieruchomości znajdujące się w miejscowościach znacznie oddalonych od dużych miast. Sprzedaż domu na wsi jest łatwiejsza, jeżeli miejscowość znajduje się niedaleko wielkiej metropolii. Wynika to z tego, że mieszkańcy dużych miast chcą przenieść się na wieś, bo cenią sobie spokój i ciszę, ale nie mają ochoty na długie dojazdy do pracy lub szkoły. Najtańsze oferty „domy na sprzedaż na wsi” to budynki wybudowane w latach 1950- 1995, po gruntownym remoncie.
Spokój, przestrzeń i wygoda
Nowi mieszkańcy terenów wiejskich często piszą na forach, że zainteresowali się ofertami „domy na sprzedaż na wsi”, ponieważ szukali miejsca do życia, które cechuje spokój, przestrzeń i wygoda. Lasy, a w nich w sezonie letnim jagody, maliny i grzyby, nieraz bliskość zbiorników wodny to znakomite miejsca dla odpoczynku i rekreacji. Dom na wsi daje o wiele więcej prywatności niż mieszkanie w bloku. Co więcej oferty „domy na sprzedaż na wsi” są atrakcyjniejsze niż propozycje mieszkań w blokach, czy kamienicach. Okazuje się, że za cenę niewielkiego mieszkania w dużym mieście można kupić średniej wielkości (od 80-120 m2) dom na wsi z przynależną działką. Za cenę mieszkania w mieście mamy nie tylko dom, ale także przestrzeń wokół budynku, gdzie można urządzić ogródek i zasadzić swoje warzywa oraz drzewa lub krzewy owocowe. Miejsce idealne dla dzieci i zwierząt domowych. Dom na wsi to idealne miejsce dla osób, które mają dość wielkomiejskiego zgiełku i chcą wrócić do natury. Warzywa i owoce ze swojego ogródka to pewność, że posiłki przygotowywane są z produktów ekologicznych i zdrowych. Zamieszkanie na wsi to świetny pomysł to rozpoczęcie działalność gospodarczą z zakresu agroturystyki i żywności ekologicznej.
Dom na wsi jako inwestycja w nieruchomości
Agroturystyka od wielu lat przeżywa renesans i nic nie zanosi się na to, aby moda na wypoczynek na wsi przeminęła. Turyści zdecydowanie wolą wynająć pokój gościnny „u gospodarza” niż przepłacać w apartamentowcach, czy hotelach. Warunki noclegowe w pokojach gościnnych zlokalizowanych w domach jednorodzinnych nie odbiegają pod względem podstawowych wygód od drogich apartamentów. Pokoje z łazienkami do wynajęcia to pomysł na dochodowy biznes na wsi i powód, dla którego warto zainteresować się ofertą „dom na sprzedaż na wsi”. Właściciele biur nieruchomości przyznają, że coraz więcej mają zapytań o domy na sprzedaż na wsi, które można przystosować dla potrzeb turystów. Przyszli właściciele niekoniecznie chcą mieszkać w całej nieruchomości. Połowę domu, np.: 3 pokoje planują przeznaczyć pod cele biznesowe. Taki rodzaj działalności gospodarczej ma wiele zalet: praca na miejscu bez dojazdów, gwarantowany zysk, nieduże koszty, poznawanie nowych ludzi i promocja w mediach społecznościowych.
Koszt wybudowania własnego domu na wsi lub skorzystania z oferty dewelopera waha się od 300 -800 tys. złotych w zależności od metrażu i lokalizacji nieruchomości. Są i droższe oferty, gdzie koszt zakupu domu przekracza milion złotych. Jednak w ofertach rynku wtórnego znaleźć można mnóstwo ogłoszeń właścicieli, którzy chcą sprzedać swój dom na wsi za przystępną cenę. Domy z rynku wtórnego są gotowe do zamieszkania od razu (często sprzedawane są z wyposażeniem) lub nie remontu i przystosowania do potrzeb nowego właściciela.