Okulistyka – co to jest cylinder? Każdego dnia na ulicy mijamy setki osób, które noszą okulary. Podejście do tego tematu uległo w ostatnich latach poważnym zmianom – dawniej okulary były mniej atrakcyjne, dlatego niechętnie je noszono. Obecnie proponowane modele wyglądają atrakcyjnie, a przede wszystkim lepiej działają na poprawę wzroku. Zanim wybierzesz się do okulisty, warto poznać kilka pojęć związanych z tym tematem. Jednym z nich jest hasło ‘cylinder’.
To nic innego jak szkła cylindryczne, które są soczewkami korygującymi astygmatyzm. Swoją nazwę zawdzięczają specyficznej konstrukcji, która znacząco różni się od innych okularów – na przykład korygujących krótko- lub dalekowzroczność. Tego rodzaju szkiełka przypominają kawałek cylindra i przeznaczone są dla osób mających zupełnie inne schorzenia niż krótkowzroczność, czy też dalekowzroczność. Ich konstrukcja jest inna niż „zwykłych” szkieł korygujących krótkowzroczność lub dalekowzroczność.
Co to jest astygmatyzm – zastosowanie cylindrów?
Astygmatyzm to jedna z najczęściej występujących wad wzroku we współczesnym społeczeństwie. Wynika ona z nieregularności rogówki oka – jest to pierwsza powierzchnia, na której załamuje się promieniowanie świetlne. Typowa rogówka ma kształt kulisty, a w oku astygmatycznym przypomina bardziej owalny kształt. Promieniowanie, które przechodzi przez taką rogówkę załamuje się zupełnie inaczej, niż w przypadku zdrowej rogówki. Tego rodzaju schorzenie jest w stanie wskazać tylko okulista.
W przypadku tego rodzaju choroby oczu, wskazuje one przede wszystkim oś astygmatyzmu, która określa położenie rogówki. Prawidłowe określenie problemu jest podstawą do podjęcia kolejnych działań, w tym przypisaniu odpowiednich okularów.
Działanie szkieł cylindrycznych – wyjaśnia to okulista
Kiedy wszystkie promienie świetlne spotykają się w jednym miejscu – siatkówce oka – wówczas powstaje obraz ostry i wyraźny. W przypadku astygmatyzmu proces ten jest zaburzony, dlatego docierające obrazy widzimy niewyraźnie. Rozwiązaniem tego problemu jest połączenie dwóch ognisk, które przechodzą przez nieregularną rogówkę. Odpowiedzialne za to będą szkła cylindryczne.
Ich konstrukcja przypomina mały wycinek cylindra – jeden przekrój nie posiada żadnej mocy, inny musi mieć wartość równą wartości astygmatyzmu, wówczas przesuwa jeden punkt skupienia do drugiego. Takie działanie sprawia, że pacjent z tego rodzaju problemem otrzymuje ostry obraz widzenia – tłumaczy nam profesjonalny okulista.
Szkła i cylinder – mogą być razem?
Astygmatyzm może funkcjonować jako osobna wada wzroku. Wówczas samo zastosowanie szkieł cylindrycznych rozwiązuje problem, ponieważ następuje połączenie punktów znajdujących się na siatkówce, co sprawia, że pacjent widzi dobrze. Są jednak przypadki, w których okulista stwierdzi, że astygmatyzm łączy się z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Stawia to nowe wyzwanie przed naszymi okularami: należy przesunąć ogniska na siatkówkę.
Świetnie do tego sprawdzą się dobrze znane okulary – tak zwane ‘plusy’ lub ‘minusy’. Umieszczone w nich soczewki korygujące są wówczas soczewkami sfero – cylindrycznymi. Są one w stanie korygować obydwie wady wzroku jednocześnie.
Czy łatwo przyzwyczaić się do okularów ze szkłami cylindrycznymi?
Wiele osób, które nie są zaznajomione z tematem cylindrów uważa, że trudno się do nich przyzwyczaić. To powszechnie panujący mit, którego obalaniem cały czas zajmują się okuliści na całym świecie. Jak to wygląda w rzeczywistości?
Po założeniu swoich pierwszych okularów cylindrycznych, wiele osób odczuwa pewien dyskomfort wynikający, z faktu, że obraz jest płynny. To powszechnie występujące zjawisko, do którego trzeba się po prostu przyzwyczaić – nasz mózg powinien zaadaptować się już po kilku godzinach. Po kilku dniach objawy powinny całkowicie zniknąć, a pacjent nie będzie odczuwać się dyskomfortu.
Jeśli objawy nadal się utrzymują, należy koniecznie udać się do okulisty, który może stwierdzić, że okulary należy poprawić. Wielokrotnie wyniki badań są nakazują pełną stygmatyzację, do czego nasz organizm nie jest przyzwyczajony. Konieczna będzie wówczas zmiana wartości korelacji na mniejszą, która będzie łatwiej przyswajalna.
Astygmatyzm postępuje z wiekiem?
Astygmatyzm cechuje się raczej wartością stałą, a jej zmiany są niewielkie na przestrzeni lat. Przyjęcie pełnej korelacji jest niemożliwe ze względu na to, że mózg człowieka prawie na pewno ją odrzuci, więc stosowanie takich okularów będzie niekomfortowe. Między innymi dlatego stosuje się mniejsze wartości.
Jeżeli, wraz z wiekiem, następuje również szybki wzrost wartości szkieł, które należy stosować może to oznaczać zupełnie inne problemy ze wzrokiem. By rozwiać wszystkie wątpliwości należy udać się do specjalisty okulisty, który zbada nas na wypadek występowania takich chorób jak: zaćma, czy też stożek rogówki. Specjalistyczne badania pozwolą bardzo szybko ustalić, jakie podłoże mają nasze problemy ze wzrokiem – pozwoli to uniknąć wielu komplikacji podczas leczenia astygmatyzmu.