Ile trwa detoks nikotynowy? W pierwszych tygodniach po rzuceniu palenia papierosów pojawiają się objawy odstawienia nikotyny. U różnych ludzi przejawiają się na różne sposoby. Najtrudniejszy okres to pierwsze dni, wtedy osoba stopniowo wychodzi z uzależnienia, jednak bez profesjonalnej pomocy jest to trudne. Odstawienie nikotyny może objawiać się bezsennością, wahaniami nastroju, kołataniem serca, bólami głowy i mięśni oraz spowolnieniem procesów regeneracyjnych. Dlatego warto skorzystać z terapii odwykowej od nikotyny w klinice uzależnień. Lekarz farmakologicznie złagodzi przykre objawy i podejmie kroki, aby efekt odstawienia po rzuceniu palenia zakończył się jak najszybciej.
Dlaczego tak trudno jest samemu rzucić palenie?
Zwykle ludzie zaczynają palić papierosy dla towarzystwa, dla chęci spróbowania czegoś nowego. Nikt nie ma na celu uzależnienia się od nikotyny. Zaledwie kilka tygodni po rozpoczęciu palenia osoba zauważa, że nie może już obejść się bez tytoniu. Palenie staje się jego naturalną potrzebą i zmierza do konieczności odbycia detoksu nikotynowego.
Na początku palenie papierosów nie powoduje żadnego dyskomfortu. Dopiero po latach uzależniony myśli, jak jest to szkodliwe dla jego zdrowia. Potem próbuje rzucić zły nawyk i szuka sposobu na złagodzenie głodu nikotynowego. Ale proces odstawienny nie jest taki łatwy, dlatego tak trudno rozstać się z paleniem. Zgłaszając się kliniki odwykowej, lekarz wyjaśnia, dlaczego jego uzależnienie od papierosów jest tak silne.
Lekarze wskazują dwa czynniki:
- Pragnienie poczucia euforii – na poziomie podświadomości, odwrócenia uwagi od problemów. Podczas palenia osoba uzależniona jest mniej nerwowa. Paleniu papierosów często towarzyszą przyjemne rozmowy. Może pełnić rolę rytuału podczas przerw obiadowych.
- Wprowadzenie nikotyny do reakcji metabolicznych w organizmie. Nikotyna stopniowo zastępuje naturalne mediatory odpowiedzialne za przewodzenie impulsów nerwowych. Dlatego jeśli osoba uzależniona nie pali, odczuwa dyskomfort z powodu zaburzeń metabolicznych.
Zatem uzależnienie opiera się zarówno na czynnikach fizycznych, jak i psychologicznych. Aby usunąć szkodliwe substancje z organizmu bez szkody dla zdrowia, należy skonsultować się z doświadczonym lekarzem i przejść odtrucie w ośrodku odwykowym. Czy można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile trwa detoks nikotynowy? To bardzo trudne, ponieważ jest to uzależnione od czasu trwania nałogu, ilości wypalanych papierosów w ciągu dnia. Samodzielna walka z głodem nikotynowym może trwać kilka tygodni lub miesięcy. Jedynie podczas terapii odwykowej w ośrodku terapeutycznym można szybciej pozbyć się nałogu. Najtrudniejsze są pierwsze 2 tygodnie, dlatego w tym czasie tak ważny jest detoks nikotynowy.
Oznaki odstawienia nikotyny
Przykry efekt odstawienia nikotyny występuje już w pierwszych dniach. Może trwać od tygodnia do miesiąca lub dłużej. Im dłuższe jest palenie, tym ostrzejsze są objawy odstawienia i tym dłużej trwa.
Najczęściej osoby wychodzące z nałogu nikotynowego odczuwają:
- Nerwowość, wysoki poziom lęku, agresję
- Zaburzenie pamięci, koncentracji uwagi
- Bezsenność
- Utrata apetytu lub odwrotnie, uporczywe łaknienie
- Zaburzenia w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego – biegunkę mogą zastąpić zaparcia, często występują bóle brzucha, wzdęcia
- Skoki ciśnienia krwi
- Bóle głowy
- Zwiększone pocenie się
- Uczucie zadyszki
- Pękanie kącików ust.
Leczenie odstawienia nikotyny w klinice odwykowej
Aby zminimalizować objawy odstawienia nikotyny, lekarz wprowadza leki zawierające małe dawki nikotyny, które znacznie zmniejszają nasilenie zespołu odstawiennego. W przypadku detoksu nikotynowego lekarz może zdecydować o podaniu leków poprawiających funkcjonowanie nerek, żołądka, wątroby, serca, płuc i mózgu. Faktem jest, że będąc w stanie stresu, organizm zaczyna pracować na granicy swoich możliwości. Jeśli osoba uzależniona cierpiała na choroby narządów wewnętrznych, może nastąpić ich nasilenie. Aby je zatrzymać, przeprowadza się terapię lekową. Psychoterapia jest również bardzo ważna w przypadku odwyku. Ma na celu pokonanie barier psychologicznych. Psychoterapeuta podejmuje działania mające na celu zwiększenie motywacji pacjenta do wyzdrowienia, zaszczepia w nim pewność szybkiego powrotu do zdrowia.
Jak poprawić swój stan podczas ambulatoryjnej detoksykacji?
Nie wystarczy po prostu chcieć rzucić palenie, trzeba też być gotowym na zmianę stylu życia. Następujące środki pomagają poprawić stan zdrowia:
- Przestrzeganie odpowiedniej ilości godzin na odpoczynek. Ważne jest, aby spać, co najmniej 8 godzin dziennie, dobrze się odżywiać i odpoczywać, jeśli wystąpią objawy zmęczenia.
- Spacery na świeżym powietrzu. Można chodzić, jeździć na rowerze, biegać. Dobrze, żeby spacery odbywały się w zalesionym terenie. Endorfiny wytwarzane w organizmie podczas chodzenia pozytywnie wpływają na przebieg reakcji metabolicznych.
- Ćwiczenia oddechowe. Pomaga zwiększyć krążenie krwi, wypełniając płuca tlenem.
- Ziołowe herbaty. Wywary z melisy, mięty, waleriany uspokajają.
Jeżeli uzależnienie od nikotyny trwało przez wiele lat, samodzielne pokonanie nałogu może nie przynieść rezultatu.
Odoklinika esperal Poznań |
Lęborska 47 |
60-431 Poznań |
515008059 |
www.odoklinika.pl |