Ile zarabia lakiernik samochodowy? Lakiernik zatrudniony jest przeważnie w zakładach samochodowych. Jego praca dotyczy blach pojazdów, jest on odpowiedzialny za uzyskanie ich estetycznego wyglądu. Zarobki osoby zatrudnionej na tym stanowisku wahają się i zależą od wielu czynników. Co ważne, praca lakiernika może nie tylko obejmować same auta, ale również pewne maszyny, w których znajdują się metalowe elementy konstrukcji.
Najważniejsze obowiązki lakiernika to:
- przygotowanie powierzchni blach do aplikacji odpowiedniej warstwy lakieru
- malowanie powierzchni farbą albo lakierami przy wykorzystaniu sprzętu natryskowego
- osuszenie pokrytej powłoką lakierniczą blachy
- przeprowadzenie właściwych metod wykończeniowych w celu utrwalenia nałożonej powłoki lakierniczej
- wykonanie pomiarów przy pomocy danych mierników w celu kontroli jakości powłok lakierniczych
- podstawowa kontrola jakości produktów
Lakiernik zajmuje się zarówno renowacją starych aut, jak i naprawą samochodów powypadkowych.
Co wpływa na zarobki lakiernika samochodowego?
Lakiernictwo samochodowe nie polega tylko i wyłącznie na nakładaniu lakieru na przygotowane wcześniej elementy karoserii. Lakiernictwo samochodowe opiera się najczęściej na zdemontowaniu lakierowanych elementów, odpowiednim ich oczyszczeniu oraz przygotowaniu do malowania. Wszystkimi tymi czynnościami zajmuje się właśnie lakiernik samochodowy. Zarobki pracownika mogą być różne wiele zależy od zakresu jego prac. Na zarobki wpływają więc jego umiejętności i to czym dokładnie się zajmuje, czy jest w stanie przeprowadzić wszelkie naprawy lakieru, czy jednak z pewnymi elementami sobie nieradzi. Aby ustalić, ile zarabia lakiernik należy wziąć pod uwagę pewne kwestie. Przede wszystkim ważne jest wykształcenie danej osoby, oczywiście dobrze wykwalifikowany pracownik po odpowiedniej szkole, będzie zarabiał więcej aniżeli lakiernik samochodowy niewykwalifikowany i nieznający się na tym zawodzie, pracujący jako pomocnik. Z czasem jednak wykształcenie zbiega na dalszy plan, a pracodawcom bardziej zależy przede wszystkim na doświadczeniu i umiejętnościach. Zarobki wzrastają wraz z doświadczeniem i ilością wykonanej już pracy. Większe doświadczenie pracownika oznacza to, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo jego pomyłek podczas powierzonych zadań. A więc, renoma warsztatu blacharsko lakierniczego nie będzie często cierpieć przez pomyłki lakiernika i związanych z tym, niezadowolonych klientów. Większe doświadczenie oznacza również pewne umiejętności, radzenie sobie nawet w trudnych sytuacjach, a także szybsze wykonanie powierzonych obowiązków. Efektywna i szybka praca, jest dla pracodawców niezwykle istotna. Wpływa ona również w dużym stopniu na zarobki lakiernika w zakładzie lakierniczym. Ponadto, nie bez znaczenia jest wielkość firmy i jej lokalizacja. W dużych lakierniach zarobki ulegają zmianie co jakiś czas, wraz z doświadczeniem i wykształceniem zwiększają się one. Natomiast w mniejszych lakierniach samochodowych zarobki oscylują na niższym poziomie, a można je zwiększyć poprzez przyjmowanie większej ilości zleceń. Ważna jest również lokalizacja danego warsztatu blacharsko lakierniczego, gdyż w mniejszych miejscowościach pracodawcy płacą zazwyczaj dużo mniej swoim pracownikom, aniżeli w dużych miastach jak: Warszawa czy Kraków.
Ile zarabia lakiernik samochodowy?
Jakich więc zarobków może spodziewać się lakiernik samochodowy? Średnia pensja na rok 2020 wynosi ok. 2600 złotych netto, biorąc pod uwagę oczywiście 40 godzin pracy tygodniowo i umowę o pracę. Lakiernik pracujący dorywczo może liczyć na większe zarobki. Ponad połowa osób pracujących na tym stanowisku zarabia od 2200 do 3300 złotych miesięcznie, jednakże rzeczywiste zarobki związane są ze stażem pracy, doświadczeniem, wykształceniem i umiejętnościami danej osoby. Niekiedy lakiernik może również liczyć na premie czy zdecydować się na nadgodziny wówczas zarobi oczywiście więcej.
Ile zarabia lakiernik pracujący za granicą?
Wiele osób zainteresowanych pracą na stanowisku lakiernika, decyduje się na wyjazd za granicę. Najczęściej obierane kierunki to: Anglia, Niemcy, Francja czy Norwegia. Najlepiej zarabiają lakiernicy samochodowi w Norwegii. W tym właśnie kraju w przeliczeniu na złotówki lakiernik może spodziewać się wynagrodzenia wynoszącego ok. 80 złotych za godzinę, co daje ok. 13 tys. brutto miesięcznie. W Anglii zarabia on natomiast ok. 50 zł na godzinę.
Ile zarobi lakiernik samochodowy na własnej działalności?
Oczywiście lakiernik samochodowy nie musi zatrudniać się w zakładzie, gdyż może sam szukać dla siebie zleceń. Czy jednak taka praca jest opłacalna? Wiele zależy od lokalizacji, w jakiej zostanie otwarta taka działalność, od umiejętności i doświadczenia. Istotna jest przede wszystkim zdolność do pozyskiwania nowych klientów, podstawą jest dobra reklama. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile może zarabiać lakiernik na własnej działalności. Należy liczyć się z tym, iż otwarcie takiego biznesu wiąże się z poniesieniem sporych kosztów.