Izolacja dachu pianką poliuretanową jest prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych obecnie metod izolacji w tej dziedzinie. Pianka poliuretanowa PUR może być stosowana na każdym dachu (skośnym, płaskim, z poddaszem użytkowym), niezależnie od jego rodzaju i stopnia skomplikowania. Ponadto ocieplenie dachu pianką poliuretanową nie wymaga żadnych prac przygotowawczych, nałożony PUR układany jest w równej warstwie, wypełniając wszystkie szwy, niedoskonałości i nierówności, zapewniając skuteczną izolację termiczną.
Rodzaje PUR do izolacji dachu
Istnieją dwa rodzaje pianki PUR (natryskiwanej), a mianowicie: pianka poliuretanowa otwartokomórkowa (lekka pianka o gęstości 10-16 kg/m3) oraz pianka poliuretanowa zamkniętokomórkowa (pianka sztywna o gęstości 30-100 kg/m3) ). Różnią się nie tylko gęstością, ale także tym, że otwarte komórki są oddychające, co zapewnia optymalną izolację akustyczną, podczas gdy zamknięte komórki są nieprzepuszczalne dla pary i mają warstwy o grubości 50 mm lub więcej, zapewniające wodoodporność. Przewodność cieplna sztywnej pianki poliuretanowej jest 1,5 raza niższa niż lekkiej pianki poliuretanowej, co oznacza, że ma ona duże znaczenie w przebudowie starszych budynków.
Pianka poliuretanowa o zamkniętych komórkach do izolacji dachu
Sztywna pianka poliuretanowa wytwarzana w wyniku reakcji termicznej pomiędzy składnikami poliolowymi a izocyjanianami. W końcowej fazie reakcji pianka zaczyna krzepnąć i twardnieć na natryskiwanej powierzchni. Po zastosowaniu materiał zapewnia bezszwową izolację bez szwów i szczelin. Materiał ten może być stosowany do ocieplania różnych obiektów: zakładów przemysłowych, prywatnych rezydencji, sklepów, warsztatów, a także do ocieplania dachów płaskich i spadzistych, poddaszy, ścian, podłóg i stropów. Ten rodzaj pianki poliuretanowej ma niską przewodność cieplną i biorąc pod uwagę wszystkie indywidualne właściwości ocieplanego dachu, można zastosować cieńsze warstwy izolacji.
Zastosowanie pianki poliuretanowej o otwartych komórkach w izolacji dachu
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa ma również dobre właściwości termoizolacyjne, doskonałą przyczepność i niską emisję. Jest bezpieczna ekologicznie, bezpieczna w użytkowaniu, bezpieczna dla zdrowia i środowiska. Służy do ocieplania stropów, ścian budynków nowych i zamieszkanych, przebudowanych poddaszy, ocieplonych magazynów, warsztatów itp.
Przenikanie ciepła i zalety technologii izolacji dachu pianką poliuretanową PUR
Wyjaśniając konwekcję w prosty sposób, możemy powiedzieć: transfer ciepła, w którym ciepło jest rozprowadzane z cieplejszego obszaru (np. strych) do chłodniejszego obszaru (np. otaczającego środowiska). To przenoszenie ciepła odbywa się drogą powietrzną, więc jeśli na poddaszu pojawią się dziury lub puste przestrzenie (częsty problem nie tylko w starszych domach, ale także w nowszych nowoczesnych budynkach, zwłaszcza z izolacją z wełny mineralnej), w pomieszczeniu wystąpią znaczne straty ciepła.
Izolacja dachu pianką poliuretanową https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/ tworzy szczelną pętlę, która zapobiega ucieczce ciepłego powietrza z domu na zewnątrz w okresie zimowym. Ponieważ pianka PUR rozszerza się podczas natryskiwania, skutecznie uszczelnia wszelkie puste przestrzenie, pęknięcia itp. Nie degraduje się z czasem, nie zbija się i nie kurczy, co oznacza, że przeciek zamknie się na zawsze. Ponieważ pianka poliuretanowa jest natryskiwana na dach w postaci cieczy, która następnie rozszerza się i twardnieje, izolację można zastosować na każdym złożonym dachu.
Firmy specjalizujące się w izolacji dachów PUR stosują wyłącznie komponenty znanych marek, aby zagwarantować jak najskuteczniejszą izolację. Należy dodać, że przy natrysku nie jest wymagane przycinanie i regulacja podczas montażu. PUR zapewnia ochronę przed promieniowaniem UV, ma żywotność co najmniej 50 lat jako izolacja dachu i nie będzie wymagał żadnych dodatkowych kosztów w przyszłości.
Pianka poliuretanowa zapobiega kondensacji
Kondensacja to kolejne zagrożenie dla domów bez odpowiedniej izolacji dachu. Jeśli dach jest słabo zaizolowany, na strychu może tworzyć się kondensacja, powodując gnicie drewna. Jest to potencjalnie niebezpieczne, ponieważ wiele strychów wykorzystuje drewniane krokwie, aby zachować integralność konstrukcyjną dachu. Zgnilizna może uszkodzić drewniane konstrukcje niezbędne do podparcia dachu, takie jak krokwie, belki itp.
Izolacja dachu pianką poliuretanową PUR https://ocieplanie-dachow.com.pl/ zapobiega tworzeniu się skroplin. Niektórzy uważają, że pianka nie pozwala drewnu oddychać. Jednak tak nie jest. Na współczesnym rynku istnieje duży wybór sprawdzonych, skutecznych, uznanych na całym świecie, przyjaznych dla środowiska i bezpiecznych poliuretanowych materiałów izolacyjnych, które od wielu lat są stosowane na całym świecie do izolacji dachów i innych konstrukcji. Po zaizolowaniu 50mm (krokwiami pokrytymi pianką) zamkniętymi komórkami (sztywna pianka) pianka poliuretanowa pełni rolę paroizolacji, co nie pozwala jej wniknąć w strukturę drewna nawet przy dużej ilości pary wodnej.
Jeśli krokwie nie są pokryte pianką (np. przekrój krokwi wynosi 200 x 60 mm, a powłoka ma tylko 100 mm grubości), wilgoć przedostająca się przez krokwie również będzie przez nie przechodzić na zewnątrz. Ale w tym celu wentylacja pod dachem musi być odpowiednio zorganizowana (każdy rodzaj izolacji musi spełniać ten warunek). Bardziej szczegółowe porady dotyczące ocieplania dachów pianką poliuretanową można uzyskać od firm wykonujących takie prace.