Jak długo trwa ozonowanie – ile czasu trzeba przeznaczyć na konkretny cel? Bardzo łatwo jest samodzielnie przeprowadzić ozonowanie pomieszczenia wykorzystując do tego celu ozonator. Podczas pracy z ozonem ważne jest ścisłe przestrzeganie instrukcji i środków ostrożności. Ozonowanie pomieszczeń jest ostatnim etapem po zakończeniu remontu lub oczyszczeniu lokalu ze źródeł nieprzyjemnego zapachu, pleśni, karaluchów i robaków, przebyciu infekcji wirusowej lub bakteryjnej itp. Na pytanie – ozonowanie ile czasu potrzeba na wykonanie procedury, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Jest to uzależnione od celu, jakiemu ma ono służyć.
Co to jest ozonowanie powietrza?
Tak nazywa się proces oczyszczania ozonem. Gaz jest alotropową formą tlenu z triatomową cząsteczką. Niszczy wirusy, bakterie, drobnoustroje, pleśń, grzyby, owady pasożytnicze, gryzonie. W przeciwieństwie do chloru, który zanieczyszcza środowisko, ozon zamienia się ponownie w tlen po 2-3 godzinach. W ten sposób dezynfekcja przez ozonowanie oczyszcza i dezynfekuje powietrze bez szkody dla środowiska. Jednocześnie działanie ozonu jest 300 razy silniejsze niż efekt chlorowania.
Niewielka domieszka ozonu nadaje świeżości powietrzu po burzy. Silne wyładowania elektryczne zamieniają część tlenu w ozon. Zdolność tlenu do przemiany w gaz o różnych właściwościach znajduje zastosowanie w ozonatorach domowych i przemysłowych. W ostatnich latach bardzo ważne jest ozonowanie jako sposób walki z wirusami, zapobiega to rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych infekcji. Zwłaszcza takich jak koronawirus.
Czas trwania całej procedury ozonowania jest uzależniony od wielu czynników. Ozonowanie może być wykonywane przez firmę specjalizującą się w przeprowadzaniu takich czynności i wykorzystującą profesjonalny sprzęt lub samodzielnie przy użyciu ozonatora domowego. Specjaliści określają czas trwania zabiegu uwzględniając powierzchnię pomieszczenia, natomiast korzystając z własnego urządzenia należy zapoznać się z instrukcją obsługi i zastosować się do zaleceń.
Jak długo trwa ozonowanie – ile czasu trzeba przeznaczyć na konkretny cel?
Do produkcji ozonu stworzono sprzęt, który wykorzystuje tlen z powietrza w pomieszczeniu. Mówiąc o tym, czym jest ozonowanie, należy podkreślić skuteczność metody. Wysoka siła utleniająca ozonu służy do dezodoryzacji powietrza. Radzi sobie z zapachami dymu tytoniowego, oparów kuchennych, wilgoci, stęchlizny, potu, brudnej bielizny. Czasami są zalecenia aby pomieszczenie było poddawane działaniu ozonizatora przez 2-3 godziny. Jeżeli ozonowaniu maja być poddane tylko buty wystarczy 15-20 minut, podobnie w przypadku ubrań. Ważne jest, aby przestrzegać procedur i pod koniec zabiegu wietrzyć pomieszczenie, przez co najmniej 30 minut Jeśli wentylacja nie jest możliwa, należy odczekać 3 godziny, aż cząsteczki ozonu rozłożą się na tlen.
Procedura ozonowania jak przebiega?
Ozonowanie to proces oczyszczania pomieszczeń przy pomocy ozonu, w wyniku, którego następuje niszczenie mikroorganizmów i dezaktywacja szeregu toksycznych związków, niszczenie zapachów pochodzenia organicznego. W celu przeprowadzenia ozonowania w pomieszczeniu umieszcza się ozonator, który, działając na tlen z powietrza, odbiera z niego ozon. Przeprowadzenie takiej procedury wymaga pewnego przygotowania. Ozon działa nie tylko na mikroorganizmy, ale jest też substancją silnie trującą, dlatego w okresie ozonowania należy usunąć z pomieszczenia ludzi, zwierzęta, a nawet rośliny ozdobne. Należy również zapewnić możliwość wentylacji. W zależności od temperatury i wilgotności, stężenia ozonu, jego rozpad może trwać od 1-2 godzin (wilgotne ciepłe powietrze) do kilku dni (suche i zimne powietrze). Aby zapewnić bezpieczne przebywanie w pomieszczeniu po ozonowaniu, musi być ono dobrze wentylowane, ogrzewane i nawilżane. W przeciwnym razie trzeba będzie poczekać na rozpad ozonu.
Pomieszczenia najlepiej ozonować przy temperaturze powietrza od 10 do 30˚C i wilgotności od 20 do 80%. Ozon może ulec erozji w wyniku przeciągów i wentylacji, należy je zminimalizować, aby osiągnąć docelowe stężenie. W tym celu okna, drzwi, otwory wentylacyjne są zamknięte. Ponadto, aby ozonowanie było jak najbardziej efektywne, a czas trwania zabiegu jak najkrótszy, należy zadbać o maksymalną możliwą wymianę powietrza w pomieszczeniu. Aby poprawić wymianę powietrza w pomieszczeniu, można zainstalować dodatkowe wentylatory.
Czyszczenie wstępne ma na celu zmniejszenie ilości materiałów skażonych nieprzyjemnym zapachem lub bakteriami. Długość trwania generalnej procedury dezynfekcji za pomocą ozonowania jest uzależnione od intensywności zapachu. W przypadku łatwych do usunięcia zapachów jak np. dym papierosowy ozonowanie będzie krótsze, ale w przypadku takich substancji jak mocz, który przeniknął do podłogi procedura będzie dłuższa. Ozonowanie może trwać od 30 minut do kilku godzin. Wpływ na to ma także wielkość pomieszczenia oraz wydajność urządzenia. Po zakończonym ozonowaniu trzeba odczekać od 30 do 60 minut i przewietrzyć mieszkanie. Posiadając własny ozonator można zabezpieczyć się przed namnażaniem się bakterii i wirusów, wystarczy raz w tygodniu wykonać ozonowanie.