Jak myć rolety zewnętrzne? Rolety zewnętrzne stanowią doskonałą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, która jest montowana na zewnątrz budynku. Dzięki nim można utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń, ponadto rolety antywłamaniowe zabezpieczają przed włamywaczami. Aby mogły one bez przeszkód funkcjonować, należy pamiętać o ich oczyszczaniu oraz konserwacji.
W jaki sposób myć rolety zewnętrzne?
Rolety okienne znajdujące się na zewnątrz domu narażone są na wiele różnych zabrudzeń. Osiada na nich kurz, pyłki czy piasek. Takie drobinki mogą spowodować zarysowanie się powierzchni rolet albo również niekorzystnie wpłynąć na ich działanie. Aby móc zapewnić im prawidłowe działanie przez cały czas, należy dbać o ich czystość. Umycie rolet jest bardzo prostym zabiegiem, do którego nie musimy korzystać z usług profesjonalistów. Samodzielnie skutecznie usuniemy zalegający na nich brud. W jaki sposób je wymyć? Najpierw opuszczamy pancerz rolety w dół, po czym przyglądamy się ich powierzchni. Pozbywamy się wszystkich większych zanieczyszczeń przy pomocy szczotki z miękkim włosiem, które mogłyby porysować ich powierzchnię. Następnie sięgamy po szmatkę zwilżoną delikatnym środkiem myjącym przecieramy roletę. Do tego sprawdzi się doskonale zwykły płyn do mycia naczyń. Nie należy do mycia używać mocnych detergentów i szorstkich szczotek, gdyż mogłyby one doprowadzić do zniszczenia zewnętrznej rolety na okno. Ostatnią czynnością jest wytarcie osłony do sucha.
Kiedy myć rolety?
Decydując się na przystąpienie do czyszczenia rolet zewnętrznych należy sprawdzić czy czasem nie występują jeszcze przymrozki. Może to się zdarzyć zwłaszcza na początku wiosny. W przypadku kiedy zasłona nie zdąży wyschnąć, niektóre jej elementy mogą w nocy przymarznąć, przez co nie będzie ona prawidłowo działać, a jej mechanizm się może nawet uszkodzić. Częstotliwość mycia zależy przede wszystkim od lokalizacji. Jeśli dom znajduje się przy ruchliwej ulicy, oczywiście trzeba częściej myć rolety, gdyż szybciej ulegają one zabrudzeniu. Nie bez znaczenia jest również kolor rolet. Jasne szybciej się brudzą, aczkolwiek są doskonałym elementem dekoracyjnym budynku. Do mycia należy przystąpić również wtedy, jeśli zauważymy problemy z opuszczaniem oraz podnoszeniem pancerza. Zanieczyszczenia osiadające na pancerzu mogą czasem uszkodzić mechanizm, odbarwić panele czy też je porysować, dlatego tak ważne jest ich usuwanie na bieżąco. Tak samo należy dbać o żaluzje fasadowe.
Jak oczyścić rolety zewnętrze z farby w sprayu?
W przypadku kiedy nasze rolety zostały zanieczyszczone farbą, jej pozbycie się może okazać się problematyczne. Nie tak łatwo jest usunąć farbę z rolety zewnętrznej. W tym wypadku sprawdzi się zastosowanie silnych środków, czyli rozpuszczalnika. Należy jednak pamiętać, iż może on uszkodzić pokrywę lakieru i odbarwić powłokę osłony. Jest to środek po którego możemy sięgnąć jedynie w ostateczności. Niestety rozpuszczalnik może nie dać zadowalających rezultatów, a jedynie zniszczyć roletą. Inną opcją jest wymienienie pancerzu rolety zewnętrznej na nowy.
Konserwacja mechanizmu
Oprócz mycia żaluzji zewnętrznych, należy także zadbać odpowiednio o inne komponenty, dzięki którym cały mechanizm będzie działał prawidłowo przez długi czas. Powinniśmy więc oczyścić dobrze prowadnice, w których porusza się pancerz. Wewnątrz zlokalizowane są uszczelki szczotkowe, które również powinny być czyste. Należy więc usunąć z nich kurz, który zaburzyłby płynne poruszanie się pancerza. Do czyszczenia warto zastosować zwłaszcza sprężone powietrze. Ponadto dobrze jest przesmarować szczotki silikonem, aby przeciwdziałać parceniu uszczelek oraz ich twardnieniu. Ponadto poleca się również zabezpieczyć środkiem natłuszczającym dolną gumową uszczelkę pancerza. Jest to zabieg, który okazuje się bardzo przydatny zwłaszcza w okresie zimowym. Przed opuszczeniem rolety musimy usunąć z parapetu zalegający na nim śnieg. Niska temperatura panująca w nocy może niestety doprowadzić do przymarznięcia uszczelki do parapetu. Warto pamiętać o tym, aby pod żadnym pozorem nie korzystać z preparatów smarujących z dodatkiem wody. Taki środek mógłby oczywiście spowodować zamarznięcie uszczelki. Najlepiej sięgać po sprawdzone preparaty smarujące do uszczelek.
Pielęgnacja rolet jest niezwykle istotna, gdyż pozwala na znaczne wydłużenie ich żywotności. Dzięki prostym zabiegom przeciwdziałamy również nagłym awariom oraz związanymi z nimi drogimi naprawami. W przypadku kiedy jednak dojdzie do usterki, nie powinno się dalej korzystać z rolety, a warto od razu skorzystać z pomocy specjalistów. Tak samo jest w przypadku wymiany części, które ulegają z czasem zużyciu podczas codziennego użytkowania. Niekiedy, jeśli sami zdecydujemy się na naprawdę naszych rolet, możemy nie rozwiązać problemu, a jedynie pogorszyć całą sytuację. Jeśli chodzi o rolety zewnętrzne sterowane elektroniczne, należy pamiętać o regularnym przeprowadzaniu konserwacji całego mechanizmu. Rolety warto czyścić w okresie wiosenno-letnim, kiedy to temperatura nie spada już poniżej zera.