Jak zbudować oraz zamontować wiązary dachowe? Wiązary dachowe to bardzo tani jak i także szybki sposób na wykonanie dachowej więźby. Jest to rozwiązanie, które na pewno skróci czas budowy naszego domu. Taką konstrukcję w zasadzie gotową złożyć można w całość i to w ciągu jednego dnia. A jak powstają wiązary dachowe? Dowiedzmy się także jak zamontować wiązary dachowe?
Gotowa więźba z fabryki
Konstrukcję dachu zbudować można w sposób tradycyjny przy pomocy belek oraz bali drewnianych czy też z elementów prefabrykowanych związanych zwanych wiązary. Wiązary dachowe przede wszystkim są produkowane przez duże zakłady. Montowane są one tak z łączonych desek z kolczastymi płytkami. Do tego się używa sprzętu specjalistycznego. Powstają pod projekt konkretny i dowozi się je bezpośrednio na budowę. Już na budowie z kilkudziesięciu czy też z kilkunastu elementów powstaje podczas jednego dnia cała więźba dachu.
Wiązary dachowe w przypadkach niektórych kosztować mogą znacznie mniej od więźby tradycyjnej. Jednak z całą pewnością będą tańsze, jeśli zamiast w zakładzie powstaną one na placu budowy. Różnica w cenie sięgnąć może tu nawet pięćdziesięciu procent. Nie ma w zasadzie co liczyć na to, że wiązar domowy dorówna jakiemuś tam fabrycznemu, ale jednak warto jak najbardziej dążyć do ideału.
Wykonanie oraz montaż
Jeśli kupimy projekt gotowy parterowego domu z nieużytkowym poddaszem, bardzo możliwie będzie to, że zakładał on wykonanie z wiązarów więźby. Nie zawsze niestety będzie to na tyle dokumentacja szczegółowa że można się nią było dokładnie posłużyć przy montażu samodzielnym. Sprzedawca takich właśnie projektów zakłada najczęściej, że wiązary dachowe zostaną zamówione w tej wytwórni, gdzie projekt będzie i tak doprecyzowany pod kątem całej technologii. Jednak są takie gotowe projekty z wiązarami dachowymi bardzo szczegółowo zaprojektowanymi. Wtedy zawierają one wszelkie informacje, które przeznaczone są do budowy samodzielnej. Taki projekt potraktować można niczym dokładną instrukcję montażu.
Jednak często projekt szczegółowy wiązarów dachowych zamówić trzeba oddzielnie u danego konstruktora. Zamawiając indywidualnie projekt u architekta, zwrócić musimy mu uwagę, że wiązary dokładnie muszą być przez niego zaprojektowane. A dlaczego? Ponieważ po prostu planujemy ich montaż samodzielnie. Na pewno nie może to być projekt, który jest tylko podkładką, która jest niezbędna do uzyskania pozwolenia na budowę, co się zdarza wcale nierzadko. Projekt niezbyt szczegółowy więźby wiązarowej uszczegółowić może ciesielski fachowiec. Jednak na całe szczęście są dostępne programy, które ułatwiają znacznie projektowanie wiązarów.
Wiązary dachowe z jakiego drewna wykonać?
Można jak najbardziej użyć tarcicy tradycyjnej ciśnieniowo impregnowanej, ale o wiele korzystniej jest zastosować drewno strugane czterostronnie, które jest komorowo suszone. Jest ono jak najbardziej odporne na grzyby, ogień oraz także owady. Nie trzeba zatem go poddawać żadnej impregnacji. Do budowy wiązarów dachowych są wykorzystywane przeważnie deski o przekroju 38×140 mm lub 38×39 mm.
Jakie łączniki najlepiej dobrać do budowy kratowych wiązarów?
Aby móc połączyć deski wiązarów, zastosować należy wkręty czy też gwoździe. Polecić warto wkręty, które mają gwint spiralny oraz samonawiercający szpic minimalizujący ryzyko właśnie rozszczepienia się drewna. Co po niektórzy cieśle proponują płytki gwoździowane do łączenia desek. One jednak są przeznaczone do wbijania za pomocą hydraulicznej prasy, a nie właśnie młotka. Są co prawda niewielkie pracy, ale koszt ich wynajęcia jest naprawdę wysoki, że zamiast tego byłoby lepiej zamówić w zakładzie wiązary. Zamiast po gwoździowane płytki sięgnąć można po perforowane płytki, które ułatwiają rozmieszczenie precyzyjne gwoździ w miejscu samego łączenia. Mają one grubość między 2-3 milimetry.
A dlaczego warto zastosować wiązary dachowe?
Na pewno argumentów przemawiających za jest całkiem sporo. Na pewno warto na nie postawić ze względu na to, że są one zbudowane tak, że ich część dolna tworzy samą konstrukcję sufitu nad kondygnacją ostatnią. Kolejnym argumentem jest kwestia tego, że nie przekazują dużych rozporowych sił na ściany naszego domu. Nie jesteśmy także w żadnym wypadku zobowiązani do stosowania murłat. Wiązary dachowe opiera się bezpośrednio na łącznikach, które są zakotwione w wieńcach ścian dokładnie zewnętrznych budynku. Konstrukcja z kratowych wiązarów jest także niesamowicie sztywna, a co za tym idzie jest także odporna na ugięcia. Na pewno jeszcze jeden argument jest bardzo ważny i na pewno nie możemy o nim zapominać. Chodzi o to, że zastosowanie to nie wymaga w żadnym wypadku podpierania słupami od dołu, ścianami nośnymi czy też podciągami. W związku z tym ścian nośnych w danym budynku może być znacznie mniej.
Jak widzimy jest to trochę wszystko skomplikowane, ale zapoznając się nieco z teorią jesteśmy w stanie zrozumieć te wszystkie procesy, które niewątpliwie są najważniejsze. Zadbajmy także o dobrych oraz doświadczonych fachowców.