Nieruchomości na sprzedaż to ostatnio jeden z najbardziej promowanych tematów w każdym mieście. Szczególnie młodzi ludzie, na progu samodzielnego bytowania, wolą kupić mieszkanie zamiast je wynajmować. Nie jest to niestety tania inwestycja i rośnie z każdym kolejnym rokiem. Niestety stoją wtedy przed ciężkim zadaniem znalezienia odpowiedniego lokum dla siebie.
Gdzie szukać? W jaki sposób kupować? Do kogo się zwrócić? Strony internetowe zdradzają swoje sposoby na takie zaangażowanie kapitałowe, jak zakup mieszkania. Niektóre z nich opisują nawet, jak zrobić to tanim kosztem. Co podpowiadają?
Nieruchomości na sprzedaż – szukaj nieruchomości z lokatorem
Jednym ze sposobów na tani zakup nieruchomości, jest jej kupno wraz z lokatorem, któremu przysługuje prawo dożywocia. Decydując się na taką opcję, klienci nabywają mieszkanie, ale muszą je dzielić z osobą, która też ma prawo tam mieszkać do swojej śmierci. Jest to podejście typowo materialne, nie biorące pod uwagę wartości samego człowieka, a chęci zarobienia lub oszczędzenia przy jego pomocy, gdyż przedsiębiorcy proponują zakup nieruchomości od osoby starszej, która już niedługo pożyje, więc szybko lokal będzie pusty.
Nieruchomości na sprzedaż – kupno od komornika.
Kolejną metodą na zaoszczędzenie przy nabyciu nieruchomości na sprzedaż, może być jej nabycie od komornika, który czasami wystawia na licytację mieszkanie tańsze nawet o jedną trzecią jego wartości, na co pozwala mu Kodeks Postępowania Cywilnego. Jednakże ta metoda ma swoje minusy – po pierwsze oferty takie są nieczęste, a jeśli już mają miejsce, to ciężko aby było na nie na tyle mało chętnych, aby licytacja nie urosła do wysokich kosztów – im więcej chętnych, tym wyższe podbicia ceny. Dodatkową niedogodnością, która jest wymogiem startowania w licytacji jest konieczność dysponowania gotówką i wpłacenia wadium w wysokości dziesięciu procent wartości nieruchomości. Ciężko mówić tu o kredytach hipotecznych, czy innych tego typu pomocach pieniężnych, gdyż termin ostatecznej wpłaty za wygraną licytację to dwa tygodnie z możliwością przedłużenia terminu do jednego miesiąca. Decydując się na kupno nieruchomości w ten sposób należy jednak mieć się na baczności i dokładnie prześledzić ofertę, czy jej cena nie jest zawyżona – takie sytuacje również się zdarzają, co jest czasem wynikiem pomyłki obliczeniowej rzeczoznawcy. Najważniejszym chyba mankamentem takiej drogi nabycia mieszkania jest fakt, iż zwykle mieszkania takie są nadal zajmowane przez byłych właścicieli, których wedle prawa nie można wyrzucić. Wtedy licytacja to nie jedyny proces, który trzeba przejść – należy dodatkowo wystąpić do sądu o proces o eksmisję, który może trwać nawet długie lata. Pocieszeniem jest prawo do odszkodowania za niedostarczenie niechcianemu lokatorowi lokalu przez gminę, co uchwalił w 2011 roku Sąd Najwyższy.
Nieruchomości na sprzedaż – zakup od wojska
Następnym sposobem na taki zakup nieruchomości na sprzedaż jest wykupienie mieszkania od wojska, nadleśnictwa, PKP lub gminy. Mieszkania, których są we władaniu wymienione instytucje, mogą być wystawione nawet za 3,75 procent ich wartości. Problem jednak w tym, że aby wykupić tego typu mieszkania, trzeba wpierw być ich najemcą. W przypadku wykupu mieszkania od Lasów Państwowych, najemca musi nie tylko najmować lokal, ale też mieć przepracowane minimum 3 lata w leśnictwie. Nie jest to sposób dla ludzi chcących zarobić na tanim zakupie mieszkania, bowiem jeżeli w ciągu 5 lat lokum zostanie sprzedane, to nadleśnictwo występuje o zwrot bonifikaty zwiększony o różnicę w cenach – z roku na rok wartość nieruchomości na rynku rośnie.
Można również taniej zakupić upatrzony rodzaj nieruchomości na sprzedaż poprzez wyszukiwanie takich lokali, które usytuowane są w suterenach. Ze względu na niskie miejsce zabudowy ich ceny są stosunkowo niższe od przykładowo mieszkań znajdujących się na piątym, czy siódmym piętrze.
Jednak warto nie myśleć jedynie o cenie, ale też o warunkach związanych z niskim poziomem mieszkania, to jest:
– słabe oświetlenie dzienne;
– wyższa podatność na zalania;
– ograniczona swoboda i prywatność ze względu na umiejscowienie okien na wysokości wzroku przechodniów.
Podobnie, można też szukać mieszkań na poddaszu, których cena również jest niższa ze względu na usytuowanie.
Można także wyszukać sobie mieszkanie wymagające remontu – ze względu na panujące w nim warunki cena jest niższa, należy jednak w takim wypadku wziąć też pod uwagę koszty doprowadzenia mieszkania do świetności i standardu odpowiadającego wymaganiom nowego domniemanego właściciela.
Jeżeli kupującymi są małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci, mogą zwrócić się o pomoc w zakupie mieszkania do programu „Rodzina na swoim”. Jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pewnej kwoty pieniędzy, gdyż program spłaca prawie połowę odsetek od zaciągnięcia kredytu przez biorcę dofinansowania.
Jeżeli nabywcy nie zależy na ścisłej estetyce mieszkania, a jedynie na oszczędzeniu pieniędzy, może szukać ofert nieruchomości na sprzedaż obejmujących mieszkania w budynkach z wielkiej płyty. Można w nich mieć do czynienia z krzywymi ścianami, słabą wentylacją i termoizolacyjnością, ale za to mają często dobrą lokalizację i komunikację, a też ich cena zachęca do zastanowienia się nad zakupem właśnie takiego mieszkania.