Piaskowanie jachtów od A do Z – wraz z rozwojem technologii, powstała nowa, łatwiejsza metoda czyszczenia różnych powierzchni. Mimo że jest znana ludzkości już dość długo, to jednak wciąż jest jedną z najczęściej wybieranych. Efekty, jakie daje, są niejednokrotnie zachwycające, a życie i praca stają się przyjemniejsze. Mowa oczywiście o piaskowaniu. Często sposób ten jest stosowany w przypadku czyszczenia betonu, murów, a także wygładzania powierzchni, takich jak stal, kamień, aluminium, drewno i wiele więcej. Dość popularne jest również piaskowanie jachtów.
Czym jest piaskowanie?
Najprościej mówiąc, piaskowanie jest procesem technologicznym. Polega one przede wszystkim na czyszczeniu, a także polerowaniu konkretnych powierzchni. Za pomocą tej metody można również kształtować powierzchnię. Do tych celów używa się materiałów ściernych, a także strumienia sprężonego powietrza, bądź wody. Rzeczonym materiałem może natomiast być między innymi garnet, żużel, elektrokorund, stalowy śrut, a także… zmielone skorupy od orzechów oraz suchy lód. Czyściwem może być więc naprawdę sporo rzeczy. Dzięki piaskowaniu, powierzchnia jest czystsza i równiejsza. Często również piaskowanie pozwala na przygotowanie jej do kolejnych działań.
Piaskowanie jachtów, czyli co się za tym kryje?
Piaskowanie jachtów jest dość popularną metodą, jednak warto powierzyć ją profesjonalistom. Są nimi przede wszystkim firmy, które zajmują się właśnie piaskowaniem na co dzień. W przypadku piaskowania jachtów, metoda ta polega na wyczyszczeniu ich powierzchni, a następnie zabezpieczeniu antykorozyjnym. W ten sposób są one bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Oprócz tego, należy wspomnieć, że piaskowanie jachtów ma działanie antyporostowe oraz antyosmotyczne. Dzięki temu, można wydłużyć żywotność tych łodzi oraz przywrócić im dawny blask. To wszystko pozwala utrzymać jacht lub łódź w czystości, co w rzeczywistości nie jest zadaniem zbyt prostym. Każdy właściciel doskonale wie, że odpowiednia pielęgnacja wymaga sporo czasu, wiedzy oraz poświęcenia. Jako że na ich dnie osadzają się różne mikroorganizmy wydzielające substancje przyczyniające się do korozji i mikrouszkodzeń powierzchni, istotne jest regularne ich piaskowanie. Zabieg czyszczenia oraz pielęgnacji jest w stu procentach bezpieczny i bezinwazyjny, dlatego też warto zainteresować się tą metodą, aby zadbać o własną łódź lub jacht. Piaskowanie pozwala na wydłużenie ich żywotności.
Różne metody piaskowania
Obecnie piaskowanie posiada kilka metod. Wśród nich wymienia się najbardziej popularne, to jest piaskowanie na sucho albo na mokro, a także piaskowanie przy zastosowaniu różnorodnych materiałów, takich jak na przykład wspomniany wcześniej suchy lód, zmielony skorupki orzechów, żużel, piasek, a także szkło czy też drobny żwir i wiele, wiele więcej. Istnieje również możliwość piaskowania dzięki specjalistycznych urządzeń, na przykład piaskarek. Wszystkie wspomniane metody pozwalają zarówno na wygładzanie powierzchni i ich wypolerowanie, jak też i usunięcie starych warstw lakieru, korozji, kamienia wodnego, porostów, pleśni, a nawet przebarwień związanych z niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak wilgoć, śnieg i tak dalej.
Zastosowanie piaskowania
Piaskowanie – wbrew pozorom – ma bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się w tej metodzie specjalne materiały o różnorodnych fakturach. Jest to sposób dość podobny do szlifowania, jednak piaskowanie dociera do nawet najtrudniejszych rowków oraz zagłębień, do których nie jest w stanie dotrzeć papier ścierny. Piaskowanie jest stosowane między innymi do czyszczenia i usuwania rdzy z różnych elementów jachtów, łodzi, felg, karoserii, samochodów oraz maszyn. Oprócz tego, taką metodą czyści się barierki, schody, bramy, kostkę brukową, płyty kamienne, a także pomniki, konstrukcje ozdobne czy szkło. Dość popularne jest też nie tylko piaskowanie jachtów, ale także piaskowanie mostów, wiaduktów czy też elementów drewnianych.
Korzyści piaskowania
Piaskowanie posiada szereg korzyści. Nic więc dziwnego, że chętnie wykorzystuje się tę metodę w różnych gałęziach przemysłu. Świetnie sprawdza się w wygładzaniu oraz czyszczeniu różnorodnych powierzchni. Z całą pewnością zaletą tej metody jest jej uniwersalność, ponieważ spełnia swoją rolę w naprawdę wielu przypadkach. Co ciekawe, wykorzystywana jest też w gospodarstwach domowych, na przykład do czyszczenia ogrodzeń domów, bram, jak i kostki brukowej. Piaskowanie okazuje się również być bardzo skutecznym w pozbywaniu się starych warstw lakierów i farb, a także korozji. Z jego pomocą można łatwo przygotować powierzchnię do renowacji, bądź też szybko i bez większych problemów ją wyczyścić. Jest bezinwazyjna i nie uszkadza materiałów poddanych oczyszczeniu. Oprócz tego, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, aby zająć się piaskowaniem. Mimo to, piaskowanie jachtów warto zostawić specjalistom. Są to „pojazdy”, które wymagają precyzji i skupienia, tak aby skutecznie zabezpieczyć powierzchnię przed szkodliwymi czynnikami.