Pompy ciepła jakie wybrać – czym się kierować? Pompy ciepła pomagają oszczędzać na ogrzewaniu, klimatyzacji, ciepłej wodzie, wykorzystując temperaturę otoczenia, jako źródło ciepła. Nie ma znaczenia, jaki typ obiektu będzie wyposażony w taki system ogrzewania: budynek mieszkalny, apartament, biuro, lokal przemysłowy czy hotel. Zainstalowana pompa ciepła sprawdzi się w każdym budynku. Pompy ciepła, jakie wybrać? To ważne pytanie, ponieważ dotyczy tego, jaki rodzaj sprzętu jest odpowiedni do rozwiązywania określonych problemów.
Jakie pompy ciepła wybrać?
Planując instalację pompy ciepła należy zwróć uwagę na następujące ważne aspekty:
- Strata ciepła / izolacja.
- Powierzchnia domu (do 200 m2 lub więcej).
- Gdzie jest dom, warunki klimatyczne
- Cechy gleby, dostępność wolnego miejsca na terenie.
- Nowa budowa lub modernizacja istniejącego systemu ciepłowniczego.
- Planowana częstotliwość korzystania z systemu: na stałe lub częściowo (np. dom letni).
- Klimatyzacja (potrzebna lub nie).
Jak wybrać pompy ciepła do ogrzewania domów?
Najważniejszą zasadą przy wyborze pompy ciepła jest określenie strat ciepła budynku. Jeśli są zbyt duże, dom musi być dobrze ocieplony. Wysokiej jakości izolacja termiczna pozwoli maksymalnie efektywnie wykorzystać alternatywny system ogrzewania zimą i latem. Jeśli na przykład dom zostanie zbudowany na małym skalistym terenie, instalacja pompy ciepła geotermalnej będzie obarczona pewnymi trudnościami. Należy rozważyć pewne cechy domu. Na przykład latem potrzebna jest duża ilość ciepłej wody, aby zaspokoić potrzeby domu, hotelu lub podgrzać basen. Do tego zadania lepiej nadają się pompy ciepła powietrze / woda.
Jak i w jakich przypadkach lepiej wybrać gruntowe pompy ciepła?
Pompy ciepła gruntowe to najbardziej efektywny sposób ogrzewania pomieszczeń. Jeśli dom ma więcej niż 200 m2, znajduje się na obszarze o miękkiej glebie, nie znajdzie się lepszego rozwiązania niż zainstalowanie pompy gruntowej. Średni roczny współczynnik przeliczeniowy pompy geotermalnej wynosi 4,5. Oznacza to, że za 1 kW energii elektrycznej będzie generował 4,5 kW energii cieplnej. Istnieją dwa rodzaje kolektorów: poziome i pionowe. Eksperci zalecają montaż pionowych geokolektorów. Dlaczego nie poziomo, ponieważ jego instalacja jest tańsza?
Powietrzne pompy ciepła – powietrze-woda
Jeśli dom ma mniej niż 150 m2, nie potrzebuje wysokowydajnych systemów grzewczych. W takim przypadku lepiej jest zdecydować się na stosunkowo niedrogą instalację pompy ciepła powietrze / woda. W ten sposób znacznie skróci się okres zwrotu sprzętu, a różnicą w pieniądzach będzie można zapłacić za ogrzewanie swojego domu przez wiele lat. Jednocześnie powietrzna pompa ciepła będzie dobrą alternatywą dla dużego domu zlokalizowanego na niewielkiej powierzchni lub na terenie o kamienistym gruncie. W pierwszym przypadku po prostu nie będzie gdzie wiercić odwiertów, w drugim wiercenie będzie nieracjonalnie kosztowne, co zniweluje wszelkie potencjalne oszczędności do zera.
Jak wybrać powietrzną pompę ciepła – powietrze-powietrze?
Pompy ciepła powietrze-powietrze to w rzeczywistości konwencjonalny system typu split, domowy klimatyzator działający do -25 ° C. Nadaje się do ogrzewania i klimatyzacji małych pomieszczeń. Najlepszymi obiektami do montażu tego typu urządzeń będą mieszkania, małe lokale usługowe, np. sklepy, itp. Niewątpliwym plusem pompy ciepła powietrze-powietrze jest szybki montaż. Jest to źródło ciepła, które za pomocą elektrycznej sprężarki freonowej przekazuje energię niskotemperaturową (10 – 6°C) z wód podziemnych lub powierzchniowych do energii wysokotemperaturowej (30 – 50°C) systemu grzewczego.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czyste powietrze i mniejszy rachunek za energię
W domach energooszczędnych, oprócz zastosowania wysokiej jakości materiałów budowlanych, coraz częściej stosowane są nowoczesne energooszczędne rozwiązania konstrukcyjne, które przyczyniają się do oszczędności energii, w tym wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To w uproszczeniu system przeznaczony do usuwania powietrza wywiewanego z pomieszczenia i zastępowania go nowym powietrzem z ulicy. Rekuperacja zapewnia stałą wymianę powietrza przez cały rok, niezależnie od pogody. Podstawowa zasada działania rekuperatora polega na pobieraniu energii cieplnej z powietrza już wysysanego z pomieszczenia i przekazywaniu tej energii do świeżego powietrza, które jest pobierane z ulicy.
Dobry projekt, wysokiej jakości rekuperator z nowoczesnym sterownikiem oraz prawidłowy montaż sprzętu pozwolą na doprowadzenie świeżego powietrza do domu oraz wyprowadzenie już zużytego powietrza na ulicę. Ale przy takiej inwestycji jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła cena odgrywa dużą rolę? Od czego jest uzależniona? Od tego, z czego składa się system tej instalacji, może to być tylko wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy oraz system antyzamrożeniowy. A może być droższy wariant wzbogacony o nagrzewnicę wstępną lub nawet wbudowane czujniki. Połączenie pompy ciepła i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperatorem) doskonale sprawdza się w obecnych czasach. Zapewnia to dodatni bilans ekonomiczny i świetną wydajność. Domownicy mogą cieszyć się komfortem termicznym, świeżym powietrzem, bez otwierania okien.