Zakup działki budowlanej lub rolnej wcale nie należy do prostych kwestii. Przed podpisaniem umowy kupna, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, dzięki którym można uniknąć mogących się pojawić w przyszłości problemów. Co w takim razie należy wiedzieć, żeby przejść bezproblemowo całą procedurę i stać się właścicielem ziemi?
Wielkość i kształt działki
Zwykle jednym z najważniejszych kryteriów, którymi kieruje się przyszły nabywca działki – jest jej cena. Działki na sprzedaż, prócz ceny charakteryzują się również szeregiem innych parametrów, do których zaliczają się na przykład wielkość i kształt terenu.
Przeznaczeniem działek budowlanych jest postawienie na nich domu. Teren ten musi mieć odpowiednią powierzchnię. Szacuje się, że pod budowę domu jednorodzinnego odpowiednią powierzchnię działki stanowi co najmniej 700 m2. Jest to wielkość umożliwiająca zarówno bezproblemową budowę nieruchomości, jak i zaprojektowanie ogrodu.
Niemniej ważny jest również kształt działki. Na rynku dostępne są działki na sprzedaż o różnego rodzaju kształtach. Niestety te, które posiadają nieregularne kształty, takie jak na przykład trójkąty lub trapezy, mogą stanowić poważne utrudnienie jeśli chodzi o umieszczenie na niej domu. Ponadto jeśli działka jest zbyt wąska, może również być problematyczna pod kątem znalezienia odpowiedniego projektu domu. Koniecznością w takim przypadku staje się zamówienie innego, indywidualnego projektu, który zostanie dostosowany pod kształt i wielkość terenu, jednak jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe.
Oprócz tego istotne jest również samo ukształtowanie terenu. Duża ilość wszelkiego rodzaju spadków lub wzniesień również stanowi problem przy projektowaniu domu. Trudniejsza jest również w takim przypadku aranżacja ogrodu. Naturalnie teren można wyrównać, jednak jest to rozwiązanie, które generuje dla właściciela dodatkowe koszty.
Dojazd na działkę
Analizując znajdujące się w ofercie działki na sprzedaż, należy wziąć pod uwagę również dojazd na jej teren. Najlepiej oczywiście jeśli jest to dojazd drogą publiczną. Zdarza się jednak, że sprawa jest bardziej skomplikowana i może przysporzyć nowemu właścicielowi problemów. Chodzi o sytuacje, w której dojazd na zakupiony teren prowadzi przez inne działki, konieczne staje się wówczas ustanowienie służebności drogi koniecznej. Z reguły nie powinno stanowić to dużego problemu, jednak w niektórych przypadkach tego rodzaju sprawy mogą rozstrzygać się nawet na drodze sądowej.
Co kryje ziemia?
Działki na sprzedaż to różnego rodzaju grunty i tak naprawdę przyszły nabywca nie jest w stanie naocznie stwierdzić, czego może się po niej spodziewać. Jest jednak możliwość uzyskania dodatkowych informacji, poprzez wykonanie odpowiednich badań gruntu. Polega to na przeprowadzeniu serii odwiertów. Dzięki temu uzyskuje się większą wiedzę na temat rodzaju gruntu oraz poziomie wód gruntowych, co w znaczący sposób ułatwia zaprojektowanie przyszłego domu.
Oprócz tego uzyskuje się również dodatkową porcję wiedzy na temat historii gruntu. Może się okazać, że w przeszłości w tym miejscu znajdowało się wysypisko odpadów, znajdują się skażone substancję lub też skład gruntu nie pozwala na budowę domu za pomocą tradycyjnych technik. Wykonanie tego rodzaju badań dobrze jest przeprowadzić już na samym początku, by uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby pojawić się na etapie budowy nieruchomości.
Działki na sprzedaż mogą znajdować się również na terenach zalewowych. Może to stanowić duże ryzyko dla przyszłego nabywcy i dlatego warto zasięgnąć informacji w tym temacie jeszcze przed podpisaniem umowy kupna. Nie warto jednak w takim przypadku bazować jedynie na zapewnieniach sprzedającego. Najlepiej skorzystać z map zagrożenia powodziowego oraz map ryzyka powodziowego.
Dostęp do mediów
Wybór działki na sprzedaż powinien również wiązać się ze sprawdzeniem dostępu do energii elektrycznej. O możliwości podłączenia prądu należy upewnić się u dostawcy energii elektrycznej. W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez elektryczności i jeśli działka nie będzie miała możliwości przyłączenia do sieci, może się to okazać poważnym problemem dla ewentualnego nabywcy. Dla uzyskania pewności należy złożyć w zakładzie elektrycznym stosowny wniosek o ustalenie warunków przyłączenia do sieci. Podobnie sprawa wygląda w przypadku sieci wodociągowej. W tym przypadku istnieje jednak możliwość wywiercenia własnego ujęcia.
Elementy takie jak okolica, należą już do indywidualnych preferencji przyszłego nabywcy. Warto jednak rozważyć czy w pobliżu znajduje się potrzebna na co dzień infrastruktura w postaci przystanków autobusowych, placówek oświatowych lub sklepów. Z miejscem tym bowiem będzie wiązało się nasze życie. Warto więc dokonać wyboru, który zagwarantuje wygodę. Oczywiście lepsze lokalizacje wiążą się zwykle z koniecznością zapłaty większej ilości pieniędzy, niż za analogiczny metraż w miejscu bardziej oddalonym od rozwiniętej infrastruktury. W tych drugich oprócz oszczędności, znajdzie się również większą ilość ciszy i spokoju.