Założyłeś działalność gospodarczą? Koniecznie skorzystaj z ubezpieczenia firmy mimo, że takie ubezpieczenie nie jest obowiązkiem. Chyba, że pracujesz w zawodzie, którego działalność jest szczególnie narażona na wyrządzenie krzywdy osobom trzecim. Wtedy ubezpieczenie OC jest Twoim obowiązkiem. Takie obligatoryjne ubezpieczenie dotyczy pracowników, którzy prowadzą działalność gospodarczą pracując w służbie zdrowia, detektywów, agentów ubezpieczeniowych, radców prawnych, pracowników biur nieruchomości, notariuszy.
W innych przypadkach podstawowe OC nie jest obowiązkowe i zależy od przedsiębiorcy. Wielu jednak z nich mimo sporych składek, decyduje się nie tylko na wykupienie podstawowej polisy OC, ale całych dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych. Od czego warto ubezpieczyć firmę i jakie ubezpieczenie wybrać? Czy warto ubezpieczyć firmę? Poniżej postaramy się znaleźć satysfakcjonujące odpowiedzi.
Podstawowe ubezpieczenie firmy– możesz spać spokojnie
Ryzyko jest wpisane w prowadzenie biznesu i tylko niepoprawni optymiści zakładają tylko różowy scenariusz. Odpowiedzialni przedsiębiorcy zawsze starają się zabezpieczyć. Na wszelki wypadek. Co to znaczy na wszelki wypadek i na jaki wypadek należy być ubezpieczonym? Istnieje podstawowe ubezpieczenie OC, z którego warto skorzystać. Ubezpieczenie to stanowi ochronę dla osób, którym nasza firma może wyrządzić jakąś krzywdę. Takie ryzyko szkody wiąże się z ryzykiem utraty naszej płynności finansowej, a to jest zagrożenie dla funkcjonowania firmy. Dlatego, by spać spokojnie, nie obawiając się ryzyka plajty warto wykupić przynajmniej podstawową polisę OC.
Zobacz również:
Odpowiednio dobrana polisa gwarancją sukcesu firmy
Niezależnie od tego, co się wydarzy i jak duży kryzys nastąpi, dobrze dobrana polisa pozwoli nam wyjść z trudnej sytuacji bez szwanku i poradzić sobie bez utraty płynności finansowej. Odpowiednio dobrana polisa zapewnia skuteczną ochronę i bezpieczeństwo. Podstawową polisę można rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenia w taki sposób, by działalność gospodarcza była jak najbardziej chroniona. Ubezpieczenie OC dla firm można rozszerzyć poza teren Polski, na szkody w nieruchomościach, ruchomościach i produktach, można także wykupić polisę OC pracodawcy. Jednocześnie można ubezpieczyć firmę na skutek działania powodującego szkodę wykonanego przez pracodawców, na skutek awarii urządzeń i maszyn, awarii urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych czy grzejących. Dobór pakietu jest indywidualny i zależy od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej (ubezpieczenie firmy usługowej).
Dodatkowe ubezpieczenie firmy
Ubezpieczyciele oferują wiele rodzajów polisy dla firm, a gama produktów ubezpieczeniowych dla firm jest naprawdę szeroka. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego pakietu warto zastanowić się na jakie ryzyko jest narażona nasza działalność i wybrać odpowiedni zestaw ubezpieczeń. Wśród wielu możliwości mamy szansę wybrać ubezpieczenie, które obejmie wyposażenie, mienie pracownicze, wartości pieniężne, środki obrotowe, urządzenia, maszyny, budowle i nieruchomości. Gdy prowadzimy szczególnie ryzykowną działalność i zależy nam na szerokiej ochronie, warto zdecydować się na polisę all risk. Polisa all risk zabezpiecza swojego ubezpieczonego na wielu polach. Jest niezwykle wygodnym i komfortowym rozwiązaniem. Ale w związku z tym, że jest także niezwykle kosztowna, niewielu przedsiębiorców może sobie na nią pozwolić. Gdy natomiast nasze możliwości pozwalają nam skorzystać z tej polisy, warto pamiętać, że polisa all risk mimo tego, że jest bardzo dobrym i szczegółowym ubezpieczeniem, nie daje nam ochrony na wszystkie wypadki.
Od tego nie ubezpieczysz firmy
Każda umowa z ubezpieczalnią, która zakłada ubezpieczenie firmy posiada wyłączenia. Warto się z nimi zapoznać, by wiedzieć, od czego zakupione ubezpieczenie nas nie chroni. Żaden ubezpieczyciel nie ubezpieczy od wszystkiego. Sytuacje, które niosą ze sobą pewne ryzyko, od których nie można się ubezpieczyć, są bardzo różne, występują rzadko, ale warto o nich wiedzieć i pamiętać, że polisa ubezpieczeniowa nie zadziała, gdy przydarzy nam się jedna z nich. Żadna polisa ubezpieczeniowa nie zostanie nam wypłacona w sytuacji, jeśli szkoda powstała w wyniku umyślnego działania lub zaniedbania ze strony pracownika oraz przedsiębiorcy. Również w sytuacji, kiedy możemy mówić o szkodzie wynikającej z naturalnego zużycia sprzętu, nie zostanie wypłacone nam odszkodowanie. Polisa nie obejmuje także takich sytuacji, jak naruszenia prawa patentowego, autorskiego czy znaków towarowych. Niestety, gdy nasza działalność zostanie narażona na takie sytuacje jak atak terrorystyczny, strajk i zamieszki, nie będziemy mogli liczyć na wypłatę odszkodowania. Tak samo zostaniemy potraktowani w momencie szkody wynikającej z użycia środków wybuchowych oraz niebezpiecznych substancji. Warto o tych wyłączeniach pamiętać, zwłaszcza korzystając z polisy all risk. Ubezpieczalnie w swoich dokumentach często przedstawiają całe listy wyłączonych od ubezpieczenia sytuacji, dlatego dobrze się z nimi zapoznać, by w kryzysowym momencie wiedzieć, na jaką pomoc możemy liczyć.
Full Polisa Łukasz Wnuk |
Promienna 33B |
05-200 Marki |
609 103 308 |
www.fullpolisa.pl/ |